Årets första söndag har gått i lugnets tecken. Jag sov länge och åt en sen frukost framför en dokumentärserie om Donald Trump som jag hittade på SVTplay. Har tänkt se fler dokumentärer i år precis som jag har förhoppning att läsa lite mer nonfiction också.
Sedan var det lite tvätt och lite plock och lite läsning och nu har jag sjunkit ned i läsfåtöljen och tänkte ägna mig åt lite bloggande för en stund. I dag är det hos Mari med bloggen Flukten fra virkeligheten som vi hittar alla smakbitar.
Min smakbit kommer ur Philip Pullmans bok Den skarpa eggen, som är andra boken i trilogin Den mörka materian.
Lyra tog ivrigt tillbaka alethiometern och skruvade på knapparna. Hon kunde känna hur tanken sträckte sig efter de rätta bilderna redan innan visarna pekade på dem och hon kände hur den långa visaren började svara med en ryckning. När den började snurra runt skivan följde hon den med blicken, vaksamt, beräknande, och följde den längs den långa kedjan av innebörder ända ned till den nivå där sanningen fanns. (s. 91)
hittar massa intressant i svtPlay, skönt att ta det lugnt, verkar vara en intressant bok.
GillaGilla
Ja, det finns verkligen massor att välja på.
GillaGilla
Finns mycket att se i svtplay. Pullman är bekant men har inte läst något. Tack för smakbiten!
GillaGilla
Ja, det är kul att botanisera!
GillaGillad av 1 person
Ännu en Pullman. Det brukar vara ett tecken på att det är dags att läsa 🙂
GillaGilla
Ja, vem vet!
GillaGilla
den här har jag reserverat på biblioteket. med en viss tveksamhet. fantasy är inte min starkaste gren. tack för smakebiten!
GillaGilla
Jag tror att den här trilogin kan vara ett bra val om du inte vanligtvis gillar fantasy.
GillaGilla
Är väldigt nyfiken på att läsa böcker av Pullman. Tack för smakbiten.
GillaGilla
Jag kan nog redan säga att jag rekommenderar den här trilogin även om jag bara har kommit till halva andra boken så här långt. Gillar verkligen!
GillaGilla
Jag älskar verkligen den där serien! Bara ditt utdrag får mig att vilja läsa om den på studs 🙂
GillaGilla
Jag gillar den verkligen så här långt.
GillaGilla
Jag vill inte se mer av Trump än nödvändigt 😉 Men smakbiten var intressant!
GillaGilla
Det var en intressant dokumentär men man kan ju alltid hålla tummarna för att han inte blir omvald…
GillaGilla
Har inte läst något av den författaren ännu. Tack för smakbiten!
GillaGilla
Den här trilogin är det första jag läser och in i halva andra boken har jag tyckt mycket om böckerna hittills.
GillaGilla
Lite nyfiken på den bokserien faktiskt!
GillaGilla